Taşındığınızı Kimlerin Bilmesi Gerekir?

Taşındığınızı Kimlerin Bilmesi Gerekir?

Taşınma işlemleri ya da evden eve nakliyat, genellikle bir yerden başya yere eşyaların nakliyesi ile sınırlı sanılır. Oysa iş, tüm eşyaların bir yerden başka bir yere, olabildiğince güvenle nakledilmesiyle bitmiyor. Evden eve nakliyatın ve dolayısıyla ev taşımanın bazı prosödürlerine de dikkat etmeniz gerekiyor.

Aslında bu konuları her zaman bir bilene sormak lazım. Sizin de apartmanlarınızda sık karşılaştığınız bir durum olmalı, taşınan komşularınızın ardından onlara her ay düzenli biçimde faturaları ve hatta banka bildirimleri gelmeye devam eder. Eğer taşındıktan sonra bir başkasının bankanızdan gelen postayla ilgilenmesini istemiyorsanız, adres değişikliği bildirimi konusunu önemsemeniz gerekiyor.

Dolayısıyla bu noktada taşındığınızı kimlerin bilmesi gerekir, sorusunun yanıtı önem kazanıyor.

Adres değişikliğinizi bildirmeli misiniz? Kesinlikle evet! Adres değişikliğini  taşınmanızı izleyen 20 gün içinde ilçe nüfus müdürlüklerine bildirmeniz gerekmektedir. İkametgahınızı yeni taşındığınız meskene aldırmadığınız taktirde bunun ceza-i yükümlülüğü olduğunu unutmamalısınız. Bunun yanında bankalarınıza adres değişikliğini bildirmeniz, güvenliğiniz açısından da şarttır. Bunun yanında taşınma işlemlerinde, şubenizi taşındığınız yeni bölgede size en yakın banka şubesine aktarmalısınız. Aksi taktirde bir zamanlar yaşadığım gibi, banka kartımın şifresinin sıfırlanması üzerine, eski meskenimin bulunduğu çok uzak bir ilçeye gitmek zorunda kalışım gibi bir sorunu yaşamanızı kesinlikle istemem!

Elektrik, su ve doğalgaz ödemeleriniz için eski meskeninizdeki yükümlülüğünüzü kaldırmanız gerekiyor. Bu sebeple fatura adres değişikliğinizi şirketlere bildirmeyi de unutmamalısınız. Ayrıca su ve elektirik sayaçlarınızın son ekran görüntülerini de alarak, sonradan ortaya çıkacak her türlü soruna karşı tedbirli davranmanızı öneririz.

İnternet ya da telefonunuzun servis sağlayıcısına da adres değişikliği bildirimi yapmalısınız. Bazı internet servis sağlayıcıları, hizmeti belirttiğiniz yeni adreste almaya devam etmenizi sağlıyorlar. Ancak yeni adresinizde eski hizmet sağlayıcınızla çalışmayacaksanız, adres değişikliği beyanı ile eski meskenden internetinizi kapattırmanız gerekiyor.

Son olarak, taşındığınızı ve nereye yerleştiğinizi eş dosta duyurmayı da ihmal etmeyin. Bu hem eski meskeninizde kalırken, gerek sosyal çevre gerekse iş hayatında karşılaştığınız insanlarla bağınızı kopartmamanızı sağlar hem de eski yerleşim yerinizi ziyaretiniz sırasında görüşeceğiniz insanlarla aranızı açmamış olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir